Keňan Kimetto prekonal svetový rekord v maratóne

28.09.2014 Celý región

Berlín 28. septembra (TASR) - Kenský vytrvalec Dennis Kimetto vytvoril v nedeľu v Berlíne nový svetový rekord v maratóne. Tridsaťročný Keňan triumfoval na tradičnom podujatí v nemeckej metropole časom 2:02:57 h, čím o 26 sekúnd vylepšil doterajšie maximum jeho krajana Wilsona Kipsanga. Ten zabehol 42,195 kilometrov dlhú trať za 2:03:23 h vlani rovnako na Berlínskom maratóne.

Kipsangov výkon prekonal aj ďalší Keňan Emmanuel Kipchirchir Mutai, ktorý časom 2:03:13 skončil v nedeľu druhý. Tretiu priečku obsadil Abera Kuma z Etiópie (2:05:56).

Kimetto sa spolu s ďalšími šiestimi bežcami odpútali od hlavnej skupiny 20 kilometrov po štarte. Štyri kilometre pred cieľom sa "zbavil" aj posledného zo súperov Mutaia a po prebehnutí cieľom sa napokon stal prvým mužov v histórii, ktorý zabehol maratón pod hranicou dvoch hodín a troch minút. "Som veľmi šťastný, pretože som vyhral náročné preteky. Od štartu som sa cítil v pohode, v záverečných piatich kilometroch som vedel, že útok na svetový rekord sa môže podariť," povedal v cieli šťastný víťaz.

Medzi ženami bola najrýchlejšia Tirfi Tsegayeová z Etiópie, ktorá triumfovala časom 2:20:18 h. Druhé miesto obsadila so stratou deviatich sekúnd jej krajanka Feyse Tadeseová, tretia skončila Američanka Shalane Flanaganová (2:21:14).

Berlínsky maratón - výsledky:

muži: 1. Dennis Kimetto (Keňa) 2:02:57 h - nový svetový rekord, 2. Emmanuel Kipchirchir Mutai (Keňa) 2:03:13, 3. Abera Kuma (Eti.) 2:05:56, 4. Geoffrey Kipsang Kamworor 2:06:39, 5. Eliud Kiptanui 2:07:28, 6. Franklin Chepkwony (všetci Keňa) 2:07:35

ženy: 1. Tirfi Tsegayeová (Eti.) 2:20:18, 2. Feyse Tadeseová (Eti.) 2:20:27, 3. Shalane Flanaganová (USA) 2:21:14, 4. Tadelech Bekeleová (Eti.) 2:23:02, 5. Abebech Afeworková (Eti.) 2:25:02, 6. Kajoko Fukušiová (Jap.) 2:26:25